Warunki klimatyczne

Wrocław to miasto, które zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Polski. Znajduje się ono w całości w strefie klimatów umiarkowanych, przejściowych. Na klimat ogromne oddziaływanie mają jednak wpływy oceaniczne oraz kontynentalne. W związku z tym w mieście nie panują zbyt duże temperatury, chociaż w okresie letnim można liczyć na całkiem dobrą pogodę.

Nad Wrocław docierają najczęściej Niż Islandzki oraz Wyż Azorski. To powoduje, że centrum miasta znajduje się pod oddziaływaniem powietrza polarno-morskiego, stąd dość niskie temperatury w ciągu roku. Zimy na terenie Wrocławia są stosunkowo mroźne, ponieważ w klimacie przeważają fronty chłodne.

Praktycznie przez cały rok miasto jest bardzo wietrzne, wiatr napływa z kierunku południowo-zachodniego. Ukształtowanie geograficzne miasta nie jest zbyt korzystne, ponieważ znajduje się ono w bliskiej odległości od gór, z których przypływa zimniejsze powietrze unoszące się nad miastem. To powoduje, że pogoda często nie należy do najprzyjemniejszych.

Zmienność temperatur

We Wrocławiu na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo duża zmienność temperatur. Różnica pomiędzy największą a najmniejszą temperaturą średnią w ciągu roku może wynosić nawet kilkanaście stopni, chociaż zdarzają się miesiące zimowe w których średnia plasuje się na dość wysokim poziomie. Okoliczni mieszkańcy niczego nie mogą być jednak pewni, ponieważ pogoda na tych terenach lubi płatać figle, dlatego lepiej ubierać się ciepło, aby być przygotowanym na zmiany temperatury.

Temperatury w okresie letnim potrafią dochodzić do prawie 40 stopni Celsjusza, głównie w sierpniu na terenie Wrocławia jest ciepło, najzimniej natomiast jest w grudniu oraz lutym. Nad Wrocław często docierają także liczne masy arktyczne, przez co można odczuwać spory mróz i ochłodzenie klimatu. Turystów jednak nie za bardzo to zraża, ponieważ lubią przyjeżdżać do Wrocławia i raczyć swoje oczy pięknymi zabytkami.

Zmienność ciśnienia z dnia na dzień

Wrocław charakteryzuje się również tym, że odnotowuje się w tym mieście sporą zmienność ciśnienia z dnia na dzień, zwłaszcza w okresie zimowym. Zmiany mogą wynosić nawet ponad 20 hPa, zarówno jeśli chodzi o spadek, jak i wzrost ciśnienia. To nie działa zbyt dobrze zwłaszcza na starsze osoby, które nie za bardzo lubią zmiany ciśnienia, przez co czują się potem przemęczone i osłabione.

Prognoza pogody dostępna jest zupełnie za darmo dla każdej zainteresowanej osoby, która zamierza udać się do Wrocławia na wypoczynek lub też zwiedzanie. Mieszkańcy chętnie korzystają z prognoz internetowych, ponieważ tym samym wiedzą na co mają się danego dnia przygotować i jaka temperatura ich zastanie. Warto korzystać przede wszystkim z długoterminowych prognoz pogody, które często się sprawdzają, zwłaszcza jeśli ktoś planuje spędzić dłuższy urlop we Wrocławiu.

Warto wspomnieć też o tym, że liczba dni słonecznych jest mniejsza, niż w przypadku dni pozbawionych słońca w ciągu całego roku. Zwykle dni słonecznych w roku jest około 40 procent. Wpływ na to może być docierający nad Wrocław, Wyż Azjatycki.

Warunki klimatyczne

Wrocław to bardzo duże miasto, gdzie rozwija się każdego roku gospodarka. Ma to bardzo duży wpływ na warunki klimatyczne panujące w mieście. Wpływ gospodarki objawia się wzrostem zanieczyszczenia, ale też zwiększoną emisją ciepła sztucznego. Przez to dochodzi do tego, że w mieście pojawia się smog, zwiększa się liczba opadów, a pogoda nie jest zbyt korzystna dla ludzi mieszkających w mieście na co dzień. Jest to aglomeracja miejsko-przemysłowa, która cechuje się niskim poziomem natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku z uwagi na swoją działalność gospodarczą.

Dodatkowo w centrum miasta odnotowuje się bardzo dużą wilgotność, na obrzeżach miasta jest ona dużo niższa, podobnie jak w okolicznych miejscowościach. W lecie można mieć pewność, że zachmurzenie będzie naprawdę spore. Położenie Wrocławia (w pobliżu Sudetów) sprawia, że zachodzą w tym mieście skomplikowane zjawiska przyrodnicze, np. objawiają się one tym, że zimą przy bardzo silnym wietrze, odnotowuje się nagły wzrost temperatury.

Czy prognoza pogody dla Wrocławia jest wiarygodna?

Duża część naszego życia zależna jest od warunków atmosferycznych. Co dzień na niemal każdej stacji telewizyjnej prezentowana jest prognoza pogody dla miasta Wrocław. Czy jednak jest ona na tyle dokładna aby się nią sugerować?

Zapewne w pewnym stopniu naukowcy – meteorolodzy potrafią przewidzieć czy będzie padał deszczy czy świeciło słońce we Wrocławiu . Pogoda jednak często lubi zaskoczyć nawet tych znawców. Nierzadko zdarza się, że przez złą prognozę ubraliśmy krótkie spodnie zamiast długich, albo zabraliśmy płaszcz mimo że jest bardzo ciepło.

Prognoza pogody dla Wrocławia jest więc zatem warta uwagi lecz nie można ufać jej w stu procentach.
Często media czy Internet oferują nam przewidywanie pogody na najbliższy tydzień. Biorąc pod uwagę statystyki, prognozowanie na tak długi okres czasu jest raczej strzałem na ślepo. Trafiony lub nie. Pogoda we Wrocławiu potrafi być zmienna w takim szybkim tempie, że przewidzieć ją można co najwyżej na kolejny dzień lub nawet tylko i wyłącznie na dzień dzisiejszy.

Pamiętajmy zatem, żeby oglądając prognozę pogody dla miejscowości Wrocław nie ufać jej w ciemno, bo w każdej chwili może nadejść zmiana.