Zabytki Wrocławia

Jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce oraz ośrodkiem turystycznym, do którego tak chętnie zaglądają turyści z różnych zakątków świata. Wrocław ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie dla każdego z nas mogą się stać wyjątkową przygodą. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasta? Oto 12 zabytków, których w czasie pobytu na terenie stolicy Dolnego Śląska nie można pominąć.

Zwiedzanie Wrocławia rozpocznij od...

Zabytki Miejsce 12: Hala Targowa

Wzniesiona w początkach XX wieku Hala Targowa to jeden z pierwszych obiektów z żelbetu w Europie oraz największy na świecie targ, który może się pochwalić całkowitym zadaszeniem. Ten ciekawy obiekt z pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, dla których Dolny Śląsk to przede wszystkim niepowtarzalne atrakcje i zabytki.

Zabytki Miejsce 11: Jaś i Małgosia

Ten zgrany duet od wieków stanowi jedną z ważniejszych ozdób wrocławskiego Rynku. Kamieniczki, znane jako Jaś i Małgosia, to dawne domy altarystów - średniowiecznych duchownych odpowiedzialnych za opiekę nad ołtarzem w pobliskim kościele św. Elżbiety. Na łuku, który łączy te kamieniczki, można do dziś ujrzeć łaciński napis, który po przetłumaczeniu brzmi: Śmierć bramą życia. Napis ten przypomina o czasach, gdy przejście między kamieniczkami było jednocześnie wejściem na teren cmentarza, rozciągającego się między Jasiem i Małgosią, a kościołem św. Elżbiety.

Zabytki Miejsce 10: Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja

Ten ciekawy zabytek architektury sakralnej jest jedną z ważniejszych atrakcji Ostrowa Tumskiego. Ponieważ jest to jedyny w Polsce gotycki kościół dwupoziomowy, ogromne zainteresowanie tym obiektem nikogo nie powinno dziwić.

Zabytki Miejsce 9: Kościół św. Idziego

To kolejny zabytek architektury sakralnej, który czeka na turystów na Ostrowie Tumskim. Wzniesiony w XIII wieku, jest najstarszym czynnym kościołem na terenie Wrocławia. Jest to jednocześnie unikalny przykład romańskiej architektury, z którą na terenie Dolnego Śląska coraz trudniej jest się spotkać.

Zabytki Miejsce 8: Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku

Kościół na Piasku przyciąga swą architekturą oraz położeniem w pobliżu gwarnego Ostrowa Tumskiego. Ta XIV-wieczna budowla przyciąga zarówno swym gotyckim stylem, jak i imponującymi rozmiarami. Jest to przecież kościół, który posiada największą kubaturę na Dolnym Śląsku, zatem wizyta w jego wnętrzu staje się jednym z ważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Wrocławiu. Turyści chętnie poświęcają swój czas również tym dziełom sztuki, które można ujrzeć we wnętrzu kościoła. Najważniejszą atrakcją jest tu jednak ruchoma szopka oraz kaplica, w której odprawiane są nabożeństwa dla osób głuchoniemych.

Zabytki Miejsce 7: Kościół Uniwersytecki

Kościół Uniwersytecki to zabytek, który oczaruje każdego miłośnika sztuki barokowej. Wzniesiony przez jezuitów pod koniec XVII wieku, przyciąga uwagę ciekawymi rzeźbami oraz iluzjonistycznymi freskami, których autorem był Johann Rottmaye.

Zabytki Miejsce 6: Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich to największa w Polsce biblioteka, która może się pochwalić nie tylko bezcennym księgozbiorem, ale i wspaniałą siedzibą. Dzisiejsze Ossolineum to w istocie dawny klasztor, należący dawniej do szpitalników - zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.

Zabytki Miejsce 5: Kościół garnizonowy św. Elżbiety

Jego charakterystyczna wieża sprawia, że stanowi ważną część miejskiego krajobrazu, z kolei położenie w pobliżu Rynku czyni zeń jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia. Ta gotycka bazylika z XIV wieku przyciąga też wspaniałym wystrojem wnętrza oraz tarasem widokowym, z którego można podziwiać Wrocław i jego zabytki z wyjątkowej perspektywy.

Zabytki Miejsce 4: Most Tumski

Choć na terenie Wrocławia czeka na zwiedzających ponad 100 mostów, Most Tumski bez wątpienia jest tym najchętniej odwiedzanym. Łączy on Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową, a jednocześnie przyciąga ciekawą przeszłością. Choć obecną formę zyskał w XIX wieku, wzniesiono go w miejscu, w którym już w XII wieku wznoszono kładki ułatwiające komunikację pomiędzy tymi ważnymi wyspami.

Zabytki Miejsce 3: Ratusz

Wrocławski ratusz to jedna z najpiękniejszych siedzib władz miejskich w Polsce oraz jeden z najwspanialszych zabytków późnogotyckiej architektury. Piękna elewacja, wykusz dawnej kaplicy oraz kwadrant astronomiczny – oto elementy, którym w trakcie zwiedzania tej budowli z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Warto też zwrócić uwagę na wejście do słynnej Piwnicy Świdnickiej – restauracji, która mieści się w średniowiecznej pijalni piwa.

Zabytki Miejsce 2: Hala Stulecia

Wpisana na listę UNESCO, znana jako miejsce organizacji wielu ważnych imprez, jest jednym z najważniejszych zabytków architektury XX wieku. Hala Stulecia, znajdująca się na terenie Parku Szczytnickiego, jest też jedną z wizytówek Wrocławia oraz zabytkiem, którego w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Hala, wzniesiona według projektu Maxa Berga, przyciąga uwagę swą potężną kopułą, imponującymi rozmiarami oraz unikalnym otoczeniem, w którym ważne miejsce zajmuje wrocławska Pergola oraz Pawilon Czterech Kopuł.

Zabytki Miejsce 1: Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim

To najważniejszy zabytek sakralny Wrocławia oraz miejsce, które rewelacyjnie sprawdza się jako punkt widokowy. Katedra na Ostrowie Tumskim to imponująca sylwetka, ciekawa historia oraz imponujący wystrój wnętrza. Fakt, iż zabytek ten zajmuje najważniejsze miejsce na terenie najstarszej dzielnicy Wrocławia sprawia, że od zwiedzenia tego obiektu większość turystów zaczyna swe wycieczki po stolicy Dolnego Śląska.

Przewodnik po Wrocławiu 071

Wrocław to wyjątkowe miasto, a różnorodne atrakcje i cenne zabytki sprawiają, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Efekt? Wycieczki po terenie tego miasta to wspaniała przygoda oraz jedyna w swoim rodzaju lekcja historii, która każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń.