Parki Wrocław

Zielone oblicze Wrocławia: najpiękniejsze ogrody i parki stolicy Dolnego Śląska

Zachwyca wspaniałą architekturą oraz nowymi osiedlami, których budowa wiąże się z coraz lepszymi perspektywami, jakie Wrocław daje swym mieszkańcom. Błędem jest jednak zakładanie, że stolica Dolnego Śląska przemienia się w ponurą aglomerację, na terenie której brakuje miejsc idealnych do wypoczynku i rekreacji. Pamiętajmy, że Wrocław to nie tylko architektura. To również piękne ogrody, na terenie których każdy z nas może odpocząć w wyjątkowym otoczeniu. Którym z nich warto poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po Wrocławiu?

Ogród Botaniczny

Z wspaniałą szatą roślinną można się spotkać w samym centrum Wrocławia, a dokładniej – na terenie Ostrowa Tumskiego. To właśnie tu znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, na terenie którego od 200 lat można podziwiać ciekawe gatunki roślin. Obecnie można tu podziwiać około 7, 5 tysiąca gatunków roślin, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu alpinarium.

Park Szczytnicki

To jeden z największych parków na terenie miasta oraz miejsce, które jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Wspaniała przeszłość sprawiła, że dziś w rejonie Parku Szczytnickiego możemy podziwiać i piękne zakątki pełne zieleni i wspaniałych kwiatów, i unikalne perełki dawnej architektury. Na terenie parku, który liczy sobie około 100 ha powierzchni i może się pochwalić historią sięgającą 1783 roku, ujrzeć można wiele ciekawych pamiątek z dawnych czasów. W czasie wycieczki po tym parku można ujrzeć i słynną Pergolę, i Halę Stulecia. Zachwyca Pawilon Czterech Kopuł, nowoczesna fontanna oraz drewniany, nieco zapomniany kościółek. Park Szczytnicki jest jednak największą atrakcją dla tych turystów, których fascynuje przyroda. Na terenie parku czeka przecież około 400 gatunków drzew i krzewów, które tworzą imponująca kolekcję.

Ogród Japoński

Ogród ten stanowi część Parku Szczytnickiego, jednak ze względu na swą formę, zasługuje on na wyróżnienie. Założony w latach 1909–1912, miał być jedną z atrakcji przygotowanych w związku z Wystawą Stulecia. Jego fragment ocalał do dziś, stając się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych współczesnego Wrocławia. Szczególnie pięknym miejscem staje się ów ogród w maju oraz w czerwcu, kiedy to główną atrakcją na jego terenie stają się azalie i rododendrony.

Wrocławski ogród zoologiczny

Jest jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów ogrodów na terenie Wrocławia. Ogród zoologiczny to nie tylko piękne wybiegi i historyczne pawilony, ale i nowoczesne obiekty, które przyciągają do ZOO setki turystów z odległych zakątków Polski. Dlaczego warto odwiedzić to ZOO? Bo jest ono najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce, a jednocześnie miejscem, które może nas oczarować wspaniałymi gatunkami zwierząt. Zabytkowe pawilony i nowoczesne atrakcje, jak słynne Afrykarium – oto główne przyczyny sukcesu i ogromnej popularności tego ogrodu. Wrocławskie ogrody mają wyjątkowy charakter, a wypoczynek na ich terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Te ostoje miejskiej zieleni zachwycają i swym wyglądem, i ciekawą przeszłością, a możliwość zapoznania się z ich atrakcjami przyciąga do stolicy Dolnego Śląska wielu turystów szukających tu nietypowych miejsc i uroczych zakątków.