Muzea Wrocław

Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Wrocław, nudzić się nie można. Spacery po tym mieście są wyjątkową przygodą dla każdego miłośnika historii i wspaniałej architektury, a obiekty, które są wspaniałymi pamiątkami z dawnych czasów, towarzyszą nam tu niemal na każdym kroku. Nie brak tu również atrakcji, które stanowią wspaniałą alternatywę na deszczowe dni. To muzea, które swymi niezwykłymi zbiorami mogą zaskoczyć niejednego turystę. Które z wrocławskich placówek muzealnych stać się mogą wyjątkowo atrakcyjnymi punktami w programie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska?

Miejsce 10. Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu

Wprawdzie z placówkami, w których skupiono się na upowszechnianiu wiedzy na temat świata przyrody, możemy się spotkać w wielu polskich miastach, Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu jest miejscem wyjątkowym. Dlaczego? Bo to najstarsza tego typu placówka na ziemiach polskich, mogąca się pochwalić ponad 200-letnią historią. Wizyta w tym muzeum to szansa na spotkanie z wymarłymi gatunkami oraz możliwość ujrzenia takich eksponatów, jak szkielet płetwala błękitnego - największego zwierzęcia na ziemi.

Miejsce 9. Muzeum Archidiecezjalne

Ta placówka muzealna znajduje się na terenie Ostrowa Tumskiego – miejsca, które od początku swej historii służyło kościołowi. Jakie eksponaty mogą tu przyciągnąć uwagę gości? Wśród wielu cennych zabytków sztuki sakralnej można ujrzeć dość egzotyczne i nietypowe dzieła sztuki. Egipska mumia oraz syryjskie płaskorzeźby z III wieku n. e. – oto niespodzianki, którym w czasie wycieczki po Wrocławiu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Miejsce 8. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W tak ważnym ośrodku akademickim, jakim jest Wrocław, ekspozycji związanej z tutejszym uniwersytetem zabraknąć nie mogło. Na turystów czeka przepiękny Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, a w nim piękne sale: Oratorium Marianum oraz Aula Leopoldyńska, którą nie bez powodu uznaje się za jedną z najcenniejszych perełek sztuki barokowej na ziemiach polskich. Nie lada gratką jest tu również Wieża Matematyczna – miejsce idealne dla miłośników astrologii oraz dla tych, którzy chcą spojrzeć z góry na Stare Miasto i jego zabytki.

Miejsce 7. Muzeum Architektury

Jedyne w Polsce Muzeum Architektury będzie miejscem atrakcyjnym nie tylko dla tych turystów, których fascynuje ta właśnie dziedzina sztuki. Urządzone w murach XV-wiecznego klasztoru bernardynów muzeum zachwyca i swą siedzibą, i wspaniałymi zbiorami.

Miejsce 6. Muzeum Sztuki Cmentarnej

Na terenie Starego Cmentarza Żydowskiego we Wrocławiu czeka na nas nie lada gratka – unikalna kolekcja macew i nagrobków, które pozwolą nam poszerzyć swą wiedzę zarówno na temat kultury żydowskiej, jak i sztuki cmentarnej. Sama nekropolia, założona w XIX wieku, uchodzi za jeden z najpiękniejszych cmentarzy żydowskich na ziemiach Polskich. Warto jednak podkreślić, że zgromadzono tu nagrobki pochodzące i z innych nekropolii. Najcenniejszym eksponatem jest tu XIII-wieczny nagrobek, który został tu sprowadzony z Przedmieścia Oławskiego.

Miejsce 5. Muzeum Sztuki Medalierskiej

Turyści, którzy zechcą zwiedzić Zamek Królewski we Wrocławiu, będą mogli jednocześnie zapoznać się ze zbiorami wyjątkowego Muzeum Sztuki Medalierskiej. Jest to jedyna placówka tego typu w Polsce, zatem zainteresowanie jej zbiorami utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. 50 tysięcy medali, medalionów i orderów – taka kolekcja czeka tu na zwiedzających.

Miejsce 4. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Urządzone w murach wrocławskiego ratusza, znane jest z ciekawych wystaw oraz wspaniałych wnętrz. Izba Rady, Sala Książęca, Sala Wielka – oto atrakcje, dzięki którym Muzeum Sztuki Mieszczańskiej od lat stanowi ważny cel turystycznych wypraw.

Miejsce 3. Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Ciekawa siedziba i jeszcze ciekawsze zbiory – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po Wrocławiu warto odwiedzić Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Działająca od 1956 roku placówka może się pochwalić imponująca kolekcją zabytków związanych z pocztą. Ciekawe zbiory filatelistyczne, kolekcja zabytkowych skrzynek na listy, aparaty telefoniczne oraz telegraficzne – oto najcenniejsze zabytki, z jakimi mogą się w tym miejscu spotkać turyści.

Miejsce 2. Muzeum Narodowe Wrocław

Przyciąga wspaniałym zbiorem sztuki śląskiej, choć i sztuka sakralna, i sztuka polska są tu godnie reprezentowane. Dodatkowym walorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest piękna siedziba, czyli dawny gmach Rejencji, który przyciąga uwagę swą ciekawą sylwetką i piękną elewacją.

Miejsce 1. Panorama Racławicka

Jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Wrocławia. „Panorama Racławicka”, imponujący obraz przypominający o słynnej bitwie pod Racławicami, jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Wrocławia oraz oddziałem Muzeum Narodowego, którego w trakcie zwiedzania stolicy Dolnego Śląska nie można pominąć. Wrocławskie muzea to wyjątkowe placówki, które przyciągają wspaniałymi ekspozycjami oraz unikalnymi zbiorami. To dzięki nim możemy w ciekawy i pożyteczny sposób spędzić wolny czas, nie bacząc na warunki pogodowe.