Najpiękniejsze mosty we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska zachwyca wspaniałą zabudową, jednak wyjątkową grupą obiektów są tutejsze mosty. Jest ich sporo, co wynika z położenia Wrocławia nad Odrą i jej licznymi kanałami. Jest ich blisko sto, a towarzyszą im dodatkowo liczne kładki. Na jakie atrakcje tego typu warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Oto najpiękniejsze mosty, z których Wrocław może być wyjątkowo dumny.

Most Tumski

Łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową, jest jedną z najwspanialszych wizytówek miasta. Most Tumski to miejsce niezwykłe, którego w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska nie można pominąć. Tu Wrocław może się pochwalić takimi ciekawostkami, jak sprawne latarnie gazowe, jeden z wielu krasnali wrocławskich oraz kłódki, które są dowodem miłości wielu młodych małżeństw. Piękne widoki na zabytki znajdujące się w pobliżu, malownicza sceneria oraz płynąca pod mostem Odra to czynniki, dzięki którym wizyta na tym moście staje się dla każdego wspaniałym doświadczeniem.

Most Piaskowy

Łączy starówkę z Wyspą Piaskową, jest zatem jednym z tych mostów, którym turyści siłą rzeczy muszą w czasie wycieczki po mieście poświęcić nieco więcej uwagi. To jeden z tych mostów, które mogą się pochwalić długą tradycją oraz ciekawą konstrukcją. Zbudowany w 1861 roku, przyciąga uwagę swą charakterystyczną konstrukcją kratownicową oraz czerwoną barwą, dzięki której trudno go nie dostrzec.

Most Pokoju

To kolejny znany most, którym może się pochwalić Wrocław. Powstał on po II wojnie światowej w miejscu mostu Lessinga, który został zniszczony w czasie oblężenia miasta w 1945 roku. Most Pokoju ma ponad 125 metrów długości, a jego szerokość przekracza 25 m. Jest on dość częstym punktem w programie niejednej wycieczki po mieście, a jego popularność wynika m. in. z położenia w pobliżu tak ważnej atrakcji turystycznej, jaką jest Muzeum Narodowe.

Most Zwierzyniecki

To jeden z najpiękniejszych mostów wrocławskich, dzięki któremu można się dostać do wrocławskiego ogrodu zoologicznego oraz słynnego Parku Szczytnickiego. Powstał on pod koniec XIX wieku w miejscu, w którym już w połowie XVII wieku istniała przeprawa przez Odrę. W jego pobliżu znajduje się kolejna atrakcja miasta. Jest nią przystań, z której można wyruszyć na wycieczko rejs po Odrze i spojrzeć na Wrocław z nieco innej perspektywy.

Most Grunwaldzki

Wzniesiony w latach 1908-1919, jest jednym z ważniejszych mostów na Odrze. Zwany dawniej mostem Cesarskim, przyciąga uwagę swą konstrukcją oraz znacznymi rozmiarami. Stalowa konstrukcja i potężne pylony to najbardziej charakterystyczne cechy tego obiektu, który skutecznie przyciąga uwagę turystów odwiedzających Wrocław.

Most Milenijny

Ten ciekawy most wantowy (podwieszany) to jedna z najnowszych atrakcji, jakimi miłośników mostów może oczarować Wrocław. Oddany do użytku w 2004 roku, osiąga długość 923, 5 m. Przez most ten prowadzą dwie dwupasmowe jezdnie, znalazło się tu również miejsce na chodniki oraz na ścieżki rowerowe. Ta imponująca konstrukcja zachwyca turystów i miłośników techniki, dla których wrocławskie mosty są bardzo ciekawym tematem niejednej wycieczki. Wrocławskie mosty tworzą niezwykłą grupę obiektów, którym warto się dokładniej przyjrzeć. Każdy z nich może się pochwalić niezwykłą formą oraz ciekawą historią, każdemu z nich warto poświecić nieco czasu. To dzięki nim Wrocław przyciąga niezwykłą atmosferą, dzięki której każdy z nas może się tu poczuć wyjątkowo dobrze.