Atrakcje turystyczne Wrocław

"Atrakcyjność turystyczna Wrocławia przejawia się poprzez istnienie określonej cechy charakterystycznej, przyciągającej turystów na te tereny dzięki walorom krajobrazu naturalnego, klimatu, pomników historii, a także różnych interesujących obiektów turystycznych i ich otoczenia. Termin ten posiada znaczenie względne , a to z powodu różnych warunków psychofizycznych jej odbiorców". Atrakcjami turystycznymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych mogą być wszystkie zjawiska lub przedmioty, które przyciągają turystów. Obejmują one nie tylko elementy oraz obiekty kultury, ale również poziom cen, postawy ludności miejscowej wobec turystów oraz całą infrastrukturę. Zabytki architektury we Wrocławiu są zgrupowane w kilku zespołach. W skład pierwszego zespołu wchodzi wrocławski rynek. Wyróżnia się tu późnogotycki ratusz o bogatej ornamentacji. W ratuszu urządzone jest Muzeum Historyczne, które obrazuje dzieje miasta. W skład tego zespołu wchodzą także renesansowe i barokowe kamienice . Drugim zespołem zabytkowym jest Wyspa Piaskowa, na którą prowadzi Ostrów Tumski . W jego pobliżu znajduje się biblioteka uniwersytecka. W skład tego zabytkowego zespołu wchodzi kościół NMP, katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, kościoły św. Marcina, św. Krzyża, pomnik papieża Jana XXIII. Do ciekawych obiektów zalicza się również Ogród Botaniczny i Hala Ludowa o ciekawej konstrukcji. Literatura: Jacek Bronowski, Przewodnik Kieszonkowy. Wrocław, Bielsko-Biała 2006, s. 19. Olgierd Czerner, Rynek wrocławski, Warszawa 1977, s. 7. J. Bronowski, Przewodnik Kieszonkowy. Wrocław, Bielsko-Biała 2006, s. 20.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Są najważniejszymi punktami na mapie Wrocławia oraz miejscami, którym turyści tak chętnie poświęcają swój czas. Atrakcje turystyczne i zabytki, które stały się symbolami miasta oraz głównymi celami niejednej wycieczki, tworzą wspaniałą i niezwykle różnorodną kolekcję. Z jakich obiektów Wrocław może być wyjątkowo dumny?

Wrocławski rynek – w sercu starego miasta

Starówka wrocławska ma wiele uroku, a znajdujące się na jej terenie atrakcje turystyczne od lat skutecznie przyciągają uwagę turystów odwiedzających Wrocław. Miejscem, które cieszy się największą popularnością wśród gości, jest tu oczywiście rynek. Serce wrocławskiej starówki to ważne miejsce spotkań oraz punkt, którego podczas krajoznawczej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska nie można pominąć. Dlaczego? Bo wrocławski rynek może nas zachwycić nie tylko swymi rozmiarami, ale i ciekawą zabudową. To właśnie przy tym wielkim placu miejskim skupiły się tak ważne atrakcje turystyczne, jak gotycko-renesansowy ratusz, kamieniczki znane jako Jaś i Małgosia oraz kościół garnizonowy św. Elżbiety, będący jednym z najważniejszych zabytków sztuki sakralnej na terenie Dolnego Śląska.

Nie tylko Mostek Czarownic

Wspomniany już kościół św. Marii Magdaleny przyciąga uwagę m. in. wysokimi wieżami, pomiędzy którymi znajduje się wyjątkowy punkt widokowy. Łącznik ten, znany jako Mostek Czarownic (Pokutnic), jest jednym z ciekawszych obiektów na terenie wrocławskiej starówki. A sam kościół? Też ma się czym pochwalić. Cenny zabytek gotyckiej architektury przyciąga swą formą oraz ciekawymi detalami. A że jest to siedziba kościoła polskokatolickiego, turyści poświęcają mu jeszcze więcej uwagi.

Kościół garnizonowy

Dawny kościół ewangelicki, dziś znany jako kościół garnizonowy św. Elżbiety, to kolejna perełka gotyckiej architektury sakralnej, którą można zobaczyć tuż przy wrocławskim rynku. Piękne freski, ciekawe epitafia oraz ołtarze – oto atrakcje, które mogą tu oczarować każdego turystę. Kościół ten znany jest również z potężnej wieży, która liczy sobie aż 91 m wysokości. Kto na nią wejdzie, kto pokona 300 schodów, ten będzie mógł spojrzeć na Wrocław w wyjątkowej perspektywy.

Topowe atrakcje Wrocławia

Panorama Racławicka – oko w oko z wielką sztuką

Dla miłośników sztuki wizyta w Panoramie Racławickiej będzie wielkim (i to dosłownie) przeżyciem. To największy w Polsce obraz, który prezentowany jest w specjalnej rotundzie. Wystawiane tu płótno o długości 115 m i szerokości 15 m jest wielkim dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Przedstawiona tu scena zachwyca nie tylko rozmiarami, ale i wykonaniem. Dla tych, którzy interesują się polską historią, możliwość zobaczenia obrazu poświęconego słynnej bitwie pod Racławicami z 1794 roku z pewnością będzie bardzo ważnym doświadczeniem.

Uniwersytet Wrocławski – raj dla miłośników sztuki barokowej

O tym, że Wrocław jest bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, przypomina nam tak cenny zabytek, jakim jest Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego. To miejsce będzie bardzo ważnym punktem w programie wycieczki dla miłośników nauki, pięknych panoram oraz sztuki barokowej. Wieża Matematyczna jest przecież wspaniałym punktem widokowym, z kolei uniwersyteckie aule i sale mogą nas oczarować pięknymi dekoracjami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Aula Leopoldina- perła sztuki barokowej oraz jedno z najpiękniejszych wnętrz, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania Wrocławia.

Ciekawe miejsca we Wrocławiu

Biblioteka Ossolineum – raj dla moli książkowych

Miłośnicy książek we Wrocławiu również na nudę narzekać nie będą. Dla nich jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po tym mieście będzie gmach Ossolineum, dawniej pełniący rolę domu zakonnego. Dawny klasztor Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą jest dziś znany zarówno jako cenny zabytek barokowej sztuki, jak i jako miejsce idealne dla miłośników książek. Dlaczego? Bo dziś ma tu swą siedzibę Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Hala Stulecia – skarb XX-wiecznej architektury

Nieco oddaloną od Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego atrakcją turystyczną jest perełka XX-wiecznej architektury i miejsce znane z wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Hala Stulecia, wzniesiona z okazji Wystawy Stulecia w 1913 roku, jest najważniejszą pamiątką, jaką pozostawił po sobie Max Berg. Obiekt, który w początkach XX wieku swą formą wzbudzał tak wiele emocji, dziś jest jednym z ważniejszych obiektów na liście UNESCO. Hala Stulecia jest jednocześnie jedną z wizytówek Wrocławia oraz atrakcją, której turyści bardzo chętnie poświęcają swój wolny czas.

Co robić we Wrocławiu?

Wrocław to miasto pełne wyjątkowych atrakcji turystycznych i zabytków, które na każdym gościu mogą zrobić ogromne wrażenie. Wycieczki po tym mieście to wspaniała przygoda oraz lekcja historii, która dostarczy każdemu turyście wielu niezapomnianych wrażeń. Jeśli w programie zwiedzania tego miasta uwzględnimy wizytę w wymienionych już miejscach, czasu spędzonego na terenie Dolnego Śląska z pewnością żałować nie będziemy.