Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego zabytki mogą oczarować każdego.

Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po terenie stolicy Dolnego Śląska? Oto najważniejsze atrakcje turystyczne, jakimi może się pochwalić Wrocław.

Miejsce 10. Stare Jatki i Pomnik Zwierząt Rzeźnych
To jeden z najpiękniejszych zakątków dolnośląskiej stolicy, który – mimo krwawej przeszłości – urzeka niezwykłą atmosferą. O tym, że w zaułku o artystycznym charakterze dawniej sprzedawano mięso, przypomina już tylko specyficzny pomnik – jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji, jakimi może się pochwalić Wrocław. To Pomnik Zwierząt Rzeźnych, który stał się jednym z najchętniej fotografowanych pomników w tym mieście.

Miejsce 9. Kościół garnizonowy św. Elżbiety
Jest jednym z ciekawszych przykładu gotyku we wrocławskiej architekturze oraz jednym z najważniejszych zabytków sakralnych tego miasta. Bliskość rynku i imponujące rozmiary tej świątyni sprawiają, że jest ona ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Wrocławiu.

Miejsce 8. Kościół na Piasku
To cenny przykład gotyckiej architektury, który może się pochwalić wspaniałym wnętrzem. Kościół NMP na Wyspie Piaskowej, zwany najczęściej kościołem na Piasku, stał się ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki. Dlaczego? Bo tu można oglądać wiekowe ołtarze, które trafiły do Wrocławia z wielu zniszczonych kościołów z terenów Dolnego Śląska. Tu również można zobaczyć słynną kaplicę Niesłyszących i Niewidomych, w której znajduje się kolejna atrakcja. To ruchoma szopka, będąca dziełem życia księdza Błaszczyka.

Miejsce 7. Most Tumski
Jest jednym z najpiękniejszych mostów na terenie miasta, a spacer po nim to prawdziwa przyjemność. Most Tumski łączy Ostrów Tumski i Wyspę Piaskową, a jego najważniejszą ozdobę stanowią liczne kłódki, zawieszane tu przez Nowożeńców. Dumą mostu są też gazowe latarnie, o których stan dba jeden z wielu krakowskich krasnali. W pobliżu mostu znajdują się wspaniałe atrakcje turystyczne, przy czym kościół na Piasku oraz zabytki sakralne Ostrowa Tumskiego zajmują tu wyjątkowo ważne miejsce.

Miejsce 6. Katedra na Ostrowie Tumskim
To wspaniały zabytek sakralny i najważniejsza atrakcja na Ostrowie Tumskim. Katedra św. Jana Chrzciciela, wznoszona od XIII do XV wieku, zachwyca niezwykłym wystrojem wnętrza. Nie brak tu cennych zabytków sztuki sakralnej, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu tryptyk Zaśnięcia NMP, który można podziwiać w ołtarzu głównym. Obraz Matki Boskiej to kolejne dzieło sztuki, któremu turyści w czasie wycieczki po Ostrowie Tumskim poświęcają tak wiele uwagi. Ci, którzy chcą spojrzeć na Wrocław z wyjątkowej perspektywy, mogą z kolei wjechać na kościelną wieżę. Można z niej podziwiać szczyty Sudetów, a przy dobrej widoczności dostrzec można potężne Karkonosze ze słynną Śnieżką.

Miejsce 5. Uniwersytet Wrocławski
Gmach tej uczelni jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury barokowej, a jego piękne wnętrza mogą na każdym zrobić ogromne wrażenie. Uniwersytet Wrocławski zachwyca klatką schodową oraz piękną Aulą Leopoldyńską, która jest jednym z najpiękniejszych wnętrz wrocławskich. Integralną częścią uniwersytetu jest sąsiadujący z nim kościół Najświętszego Imienia Jezus. Stanowi on wspaniały przykład barokowej architektury, a jego wnętrze kryje wiele cennych skarbów sztuki sakralnej.

Miejsce 4. Jaś i Małgosia
Jaś i Małgosia to najsłynniejsze kamieniczki, jakimi może się pochwalić Wrocław. Znajdują się one tuż przy rynku, w sąsiedztwie potężnego kościoła garnizonowego. Gotycki Jaś i renesansowo-barokowa Małgosia zachwycają swą formą, a ich niezwykły charakter sprawia, że zajmują one bardzo ważne miejsce na długiej liście turystycznych atrakcji stolicy Dolnego Śląska.

Miejsce 3. Afrykarium
To jedna z najnowszych atrakcji Wrocławia, która skutecznie przyciąga do tutejszego ZOO tłumy turystów. To wyjątkowe oceanarium to 19 potężnych basenów oraz nowoczesny budynek, w którym turyści mogą poszerzać swą wiedzę na temat afrykańskich wód i zwierząt, które żyją w takim właśnie środowisku. Rekiny, płaszczki, kotiki afrykańskie oraz hipopotamy – oto najważniejsi mieszkańcy Afrykarium, którym goście z całej Polski tak chętnie poświęcają swój czas.

Miejsce 2. Ratusz
To jeden z najpiękniejszych gmachów ratuszowych w Polsce oraz imponujący zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta budowla łączy ze sobą cechy stylu gotyckiego i renesansowego, a jego największa ozdoba jest piękny zegar z XVI wieku. Ratusz ten może się pochwalić również słynną „Piwnicą Świdnicką” oraz wspaniałymi wnętrzami, które stały się najważniejszą atrakcją utworzonego tu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Miejsce 1. Panorama Racławicka
Jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do stolicy Dolnego Śląska. Umieszczone w specjalnej rotundzie dzieło Styki i Kossaka, które do 1939 roku było prezentowane we Lwowie, od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Dziś jest to jeden z tych punktów, od którego turyści zaczynają swą przygodę ze stolica Dolnego Śląska i jego zabytkami.

Stolica Dolnego Śląska nie bez powodu jest tak kuszącym celem niejednej wycieczki. Tutejsze atrakcje turystyczne mogą zachwycić wszystkich miłośników historii i sztuki, a wyjątkowa atmosfera sprawia, że Wrocław staje się miastem wyjątkowo pozytywnie ocenianym przez turystów.