Położenie i ogólna charakterystyka miasta Wrocław

Wrocław jest stolicą dolnego Śląska, jednym z najstarszych miast naszego kraju i czwartym co do wielkości. Położony jest na tzw. Równinie Wrocławskiej , w samym środku Niziny Śląskiej, u podnóża Sudetów. Rzeka Odra i jej liczne rozgałęzienie i kanały tworzą węzeł hydrograficzny , który posiada 112 mostów i 12 wysepek. Wrocław zwany jest często także […]

Wrocław jest stolicą dolnego Śląska, jednym z najstarszych miast naszego kraju i czwartym co do wielkości. Położony jest na tzw. Równinie Wrocławskiej , w samym środku Niziny Śląskiej, u podnóża Sudetów. Rzeka Odra i jej liczne rozgałęzienie i kanały tworzą węzeł hydrograficzny , który posiada 112 mostów i 12 wysepek. Wrocław zwany jest często także „polską Wenecją”.

Obszar Wrocławia obejmuje-293 km, użytki rolne natomiast zajmuj- 132 km. Lasy i odrzewienia zajmują obszar -16,5 km. Wody- 9,6 km. Odległość między krańcem południowym a północnym wynosi około 19 km a od krańca zachodniego do wschodniego odległość wynosi nawet 27 km.

Najwyższy punkt miasta znajduje się na wysokości 148 m n.p.m i znajduje się w Lesie Mokrzańskim, na obszarze Wysoczyzny Średzkiej. Do najwyżej położonych osiedli zalicza się Oporów, Klecinę i Ołtaszyn. Najniższy punkt w mieście znajduje się w okolicy dolnej Odry, u ujścia rzeki Widawy, w pobliżu Janówka i wynosi 107m n.p.m.
Wrocław jest ważnym węzłem komunikacyjnym; międzynarodowy port lotniczy, autostrada A4 przebiegająca przez obrzeża miasta, porty żeglugi rzecznej zapewniają połączenie z całym światem. . Przebiegają tędy 3 międzynarodowe drogi. Miasto posiada dwa duże dworce kolejowe: Wrocław Główny i Wrocław Nadodrze ( dawniej także Wrocław Świebodzki)
Wrocław jest miastem wyjątkowym , posiada podwójna tożsamość polską i niemiecką a także wpływy kresowe, ślady austriackie, żydowskie i czeskie. Na jego charakterze mocno zaważyły wielokulturowość i ciągle żywa wieloreligijność.
Stolica Dolnego Śląska to miasto z przeszłością , otwarte na przybyszów, nowe zmiany i idee. Wrocław można określić, jak przed wiekami, że jest Świętym kwieciem Europy, pięknym klejnotem między miastami. Wrocław to zmienny jak kameleon kosmopolita i wszechstronny aktor. Miasto jest bogate w 5 rzek, 12 wysp i około 130 mostów. Znajdują się tu przepiękne gotyckie kościoły i secesyjne kamienice. Wyposażone jest w bogate zaplecze sportowo- rekreacyjne do uprawiania sportów zarówno amatorskich jak i wyczynowych.

Wrocław jest także miejscem, gdzie uprawiać można sporty wodne i turystykę rzeczną, oraz jest to ważny punkt na mapie Polski, który szczyci się tradycjami w koszykówce, żużlu , piłce nożnej, strzelectwie. Systematycznie pielęgnowane parki oraz stale wzrastająca ilość tras rowerowych sprzyja uprawianiu aktywnego wypoczynku. Zaletą Wrocławia jest mała odległość i dobre połączenie z ośrodkami uzdrowiskowo wczasowymi i sportowymi położonymi w Kotlinie Kłodzkiej oraz w okolicach Sudetów i Karkonoszy. Zachęca to do aktywnego wypoczynku i przyciąga amatorów sportów ekstremalnych np. wspinaczki wysokogórskiej połączonej z różnymi licznymi atrakcjami.

Dużą rolę w gospodarce regionu odgrywa przemysł środków transportu, przemysł maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy oraz konstrukcji metalowych.
Wrocław jest cudownym miastem o bogatej historii i niepowtarzalnym uroku. Doceniają to zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jest również prężnym ośrodkiem kultury. Teatry, opera, teatr muzyczny ,liczne kluby i filharmonia, galerie, muzea zapewniają niekończący się ciąg wydarzeń artystycznych.

Wizytówką miasta stały się muzyczne festiwale, które są popularne nie tylko w kraju, ale i za granicą. Największy z nich to Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.
Również w mieście odbywają się : Festiwal Jazz nad Odrą, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej. Słynne w całej Europie stały się przedstawienia operowe, które odbywają się w Hali Ludowej. Wrocław gości wiele sław muzycznych i muzyków z Europy.

Jedną z atrakcji kulturalnych miasta jest Panorama Racławicka- miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów. W budynku mieści się ogromne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. W Stolicy Dolnego Śląska organizowane są również imprezy wystawiennicze i targowe, organizowane w Hali Ludowej.

Miasto jest jednym z głównych ośrodków naukowych kraju. Mieści się tu wiele szkół średnich, zawodowych, a także 11 szkół wyższych: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Akademia Ekonomiczna, Rolnicza, Akademia Medyczna i wiele innych.

Autor: Joanna Kowalik
Literatura:
www.miastowroclaw.pl
www.wroclaw.pl
Jacek Bronowski, Przewodnik kieszonkowy , Wrocław, Bielsko- Biała 2006
Marta Sapała, Tak jak w kinie [w:] Voyage, 2007/ 03 ( 104) Marzec 2007
Jerzy Kwiatek i Teofil Lijewski, Leksykon miast polskich, Warszawa 1998

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *